Danas je tehnologija proizvodnje lažnog meda toliko sofisticirana da se ti loši pripravci teško mogu razlučiti od pravoga meda, osim u laboratoriju analizom. Obično je riječ o nekakvom šećernom sirupu kojemu dodaju malo meda, recimo desetak posto. Drugi pripravak su gusti šećerni sirupi koji se rade od tko zna čega i u koje se dodaju ekstrakti raznih biljaka, a što može biti otrovno, rekao je za Zadarski list presjednik udruge Zlatko Elveđi.
Medonosna vrsta pčele Apis Mellifera koju brižno uzgajamo i kojom pčelarimo pridonosi bioraznolikosti Zadarske županije. Poljoprivredna bioraznolikost je iznimno značajan dio opće biološke raznolikosti, a njena važnost još je veća zbog gospodarskog efekta koje pravilna valorizacija autohtonih sorti i pasmina može imati na revitalizaciju i razvoj ruralnih područja županije. U Zadarskoj županiji najznačajnije voćne kulture su: maslina, trešnja, maraska, smokva, bajam...
Članovi udruge pčelara Dalmatina shvaćaju kako moderno i ekonomski isplativo pčelarstvo danas u 21. stoljeću zahtjeva svakodnevnu edukaciju kako po pitanju novih tehnologija tako i po pitanju mogućnosti maksimalnog iskorištavanja pčelinje paše na pojedinoj mikrolokaciji. Uvođenjem digitalnih suvremenih vaga na pčelinjake, korištenjem dostupnih sustava zaštite pčelinjaka video nadzorom te zaštitnim ogradama koje spriječavaju prodor divljači poput medvjeda pčelari udruge na sastancima uduge kao i organiziranim edukacijama izmjenjuju svoja svakodnevna praktična iskustva.
Prema onoj 'Kad si gladan nisi svoj' u slobodnim trenucima između naših brojnih aktivnosti uvijek nalazimo vremena i za opuštanje uz poneko domaće u prirodi pripremljeno jelo i piće. Iako se držimo pravila umjerenosti i raznolikosti u hrani, svjesni smo činjenica da nitko ne radi roštilj svaki dan pa niti cijele godine. Baš kao što ni ne pčelarimo tijekom cijele godine.
Uvijek se iznova veselimo svakom ponovnom izlasku u prirodu uz pratnju kako članova tako i uvijek dobrodošlih nam gostiju a sve s ciljem kako bi 'napunili baterije' i barem na kratko zaboravili na svakodnevne brige, stres i bolesti!
Naše 'Bees hand made' terenske praktične edukacije sa ili bez nekog posebnog edukacijskog programa uvijek su zanimljive kako novim tako i onim starim iskusnim pčelarima. Aktivnosti i praktične edukacije su za nas konkretan i jasan prikaz uvođenja sustava upravljanja kako pašnim tako i ljuskim potencijalima.